THK_LMF10LUU Flanged Linear Ball Bearing - Double, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Product Code: LMF10LUU
  • Product Description
    Standard long type of flanged linear bushings that are strong in moment loading
    LMF10LUU
    ▶ The shaft diameter is 10 mm, the total length is 55 mm, and the outer diameter is 19 mm
    ▶ The dynamic load rating is 588 N, and the static load rating is 1100 N
    ▶ UU-type seals are attached at both ends to prevent the ingress of dust or debris
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    10
    Overall length L(mm)
    55
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    19
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    1100
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    15
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Ball Material
    iron
    Flange geometry
    ancestor
    With or without a metal retainer
    none
    Dustproof seal
    Yarn
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    105
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%